Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kosmonauti v nebezpečí

Lety do vesmíru byly a jsou stále poměrně nebezpečnou záležitostí. Přestože jsou kosmonauti už v základním výcviku trénováni ke zvládnutí rizikových situací, řadu nebezpečných situací museli zvládnout díky své chladnokrevnosti a v průběhu mise i díky pracovníkům řídicího střediska. A další nebezpečné situace skončily šťastně díky souhře příznivých okolností.

Havárie z 26.9.1983 na Bajkonuru

O nejznámější havarované kosmické misi, která dopadla pro kosmonauty dobře, jsem už psal v článku "Apollo 13 - úspěšný neúspěch". Ale byly i další výpravy, při nichž byli kosmonauti ohroženi.

Už při prvním orbitálním letu Jurije Gagarina v dubnu 1961 došlo k situaci, která nemusela skončit dobře. Při návratu do hustých vrstev atmosféry se od kulové návratové kabiny s kosmonautem neoddělil přístrojový úsek a způsoboval přetáčení a houpání kabiny, která tak nesměřovala do atmosféry tepelným štítem vpřed. Pokud by návratová kabina nemířila dopředu částí se zesílenou vrstvou tepelné ochrany, mohlo to způsobit prudký ohřev a destrukci celé kabiny. Naštěstí se ale kabel, jenž spojoval přístrojový úsek s kabinou, při vstupu do vysokých vrstev atmosféry přepálil a kabina se díky konstrukci správně natočila k návratu.

Rovněž první americký astronaut John Glenn při svém orbitálním letu v únoru 1962 měl nejrůznější potíže, jež ho provázely v podstatě po celý let. Nejzávažnější z nich byla indikace kontrolních přístrojů, že se předčasně oddělil tepelný štít. Tepelný štít z beryllia chránil kosmickou loď při návratu do hustých vrstev atmosféry. Glenn proto při návratu na pokyn řídicího střediska neodstřelil brzdicí rakety, protože pásky držící rakety ve správné poloze současně poutaly i tepelný štít. Průlet horními vrstvami atmosféry byl provázen ohnivými efekty způsobené hořícími brzdicími raketami, ale kabina s kosmonautem bezpečně dosedla do Atlantiku. Jak se zjistilo po přistání, tepelný štít byl ve správné poloze a porucha byla buď v senzorech, které kontrolovaly polohu štítu, nebo na kontrolním panelu řídicího střediska.

Další nebezpečné situace se objevily při letu kosmické lodi Voschod 2 v březnu 1965. První kritickou situací byl návrat kosmonauta Alekseje Leonova z výstupu do kosmického prostoru. Skafandr kosmonauta (polotuhé konstrukce) se "nafoukl" více, než konstruktéři předpokládali, a Leonov musel riskantně snížit tlak ve skafandru tak, aby se vešel do průlezu výstupní komory. Pozdější rozbory ukázaly, že kosmonaut snížil tlak natolik, že byl na hranici ohrožení života. A následující den postihla loď další nehoda - ukázalo se, že automatický systém řízení přistání vypověděl službu. Velitel mise Pavel Beljajev proto při následujícím obletu musel loď navádět k přistání pomocí ručního řízení, a protože zahájení návratového manévru a průlet atmosférou neproběhl přesně, přistála kabina daleko od plánovaného místa. Kosmonauti tak museli přežít mrazivou noc v tajze (některé zdroje uvádějí: "obklopeni vlky") a teprve další den byli vrtulníkem odvezeni.

Rok 1966 přinesl nebezpečnou situaci pro americkou kabinu Gemini 8. Astronauti Neil Armstrong a David Scott jako první uskutečnili spojení dvou umělých těles na oběžné dráze. Krátce po spojení se stupněm Agena se ale soulodí začalo prudce otáčet a astronautům se nedařilo rotaci zastavit. Proto situaci řešili okamžitým oddělením od Ageny, neboť se domnívali, že rotaci způsobilo zatím nikdy nevyzkoušené spojení dvou kosmických těles. Kabina s astronauty ale rotovala dál a zastavit se ji podařilo až při použití trysek používaných pouze k natočení kabiny před vstupem do atmosféry. Zde řídicí středisko znepokojilo to, aby v těchto motorcích bylo dostatek paliva pro orientaci kabiny před vstupem do atmosféry. Naštěstí byla zásoba paliva dostatečná a předčasný návrat Gemini 8 už proběhl normálně.

Další havarijní situace nastala v roce 1975 v průběhu navádění kosmické lodi Sojuz na oběžnou dráhu. Při vzletu se předčasně oddělil druhý stupeň, a protože jeho motor byl stále v chodu, bylo nebezpečí zničení kabiny s kosmonauty Vasilijem Lazarevem a Olegem Makarovem. Kosmonauti aktivovali záchranný systém, který "odtrhl" kabinu s kosmonauty od zbytku lodi a rakety a po odletu do bezpečné vzdálenosti se uvedl do činnosti padákový systém. Kabina pak přistála obvyklým způsobem.

Záchranný systém lodi Sojuz zachraňoval kosmonauty také 26. září 1983. K havárii došlo krátce před startem: záchranný systém byl tentokrát spuštěn automatickým systémem; krátce po odletu kabiny Sojuz raketa na rampě explodovala. Kosmonauti v kabině přistáli asi 3 km od startovní rampy. Při iniciaci záchranného systému jsou kosmonauti krátkodobě vystaveni přetížení až 22 g.

S kosmickou lodí Sojuz je spojena i poslední havarijní situace, o níž se zmíním. V dubnu 1979 odstartovala kosmická loď Sojuz 33 s kosmonauty Nikolajem Rukavišnikovem a Georgi Ivanovem z Bulharska. Druhý den letu se zjistilo, že došlo k poruše hlavního motoru, který zajišťuje manévrování (naplánováno bylo spojení se stanicí Saljut 6) a zbrzdění před návratem na Zem. Kosmická loď proto musela okamžitě zahájit návrat a pro zbrzdění byl použit záložní pohonný systém, o němž se někteří specialisté domnívali, že může být také poškozen. Systém fungoval správně a kosmonauti, i přestože sestup probíhal po balistické křivce, přistáli živi a zdrávi.

Autor: Jan Sedláček | pondělí 22.10.2012 6:00 | karma článku: 15,14 | přečteno: 887x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy i omezení jejího prodeje cizincům

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  11:40

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Evropa otevřela dveře džihádistům, Londýn a Paříž nepoznáte, hlásá Trump

3. května 2024  11:34

Donald Trump krátce po potlačení propalestinských protestů na několika amerických univerzitách...

Obří požár haly se škodou 1,8 miliardy založil člověk, technickou závadu vyloučili

3. května 2024  11:15

Příčinou rozsáhlého požáru průmyslové haly v Žebráku na Berounsku, který loni v létě podle policie...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/