Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kanadský vstup do kosmu

Na konci minulého týdne se v Kanadě připomínalo 50. výročí vypuštění první kanadské umělé družice Země - Alouette 1. K jejímu vypuštění byla sice použita americká nosná raketa TA Thor Agena B, ale postavit funkční družici znamenalo být na špici technického pokroku.

Dokončování družice Alouette 1 v červnu 1962

Kanada se tak v roce 1962 stala po Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, která dokázala samostatně vyvinout a vyrobit umělou družici. Je třeba připomenout, že už dříve v roce 1962 startovala na americké raketě britská družice, ale v tomto případě se jednalo o americkou konstrukci, do níž byla z Velké Británie dodaná vědecká aparatura. Kanadskou družici připravoval tým z Defence Research Telecommunications Establishment (DRTE) v Ottawě vedený Johnem H. Chapmanem.

Historie stavby družice Alouette sahá až do roku 1958, kdy Spojené státy vyzvaly domácí i zahraniční vědce, aby předložili návrhy na kosmické experimenty. Kanada navrhla výzkum ionosféry a tým Johna Chapmana navíc navrhl i originální způsob získávání dat, jež není možné pozemními prostředky získat. Tým navrhl sledovat ionosféru "shora" a v tomto směru začal spolupracovat s NASA, který měl kanadské aparatury začlenit do americké družice. Zakrátko se ale zjistilo, že experiment je takové povahy, že jeho součástí se musí stát i celá družice. Kanaďané se proto pustili do stavby kompletní družice, což byl mimořádně složitý úkol jak z hlediska vědeckého, tak z pohledu technologického. Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století nebyly k dispozici zkušenosti se stavbou kosmických aparátů a bylo jen velmi málo poznatků z fungování polovodičové techniky (která byla také v plenkách) v podmínkách kosmického letu. Elektronika často selhávala nebo pracovala jen velmi omezenou dobu.

S tím vším se konstruktéři a stavitelé během tří let vypořádali a postavili dva 145 kg těžké exempláře družice pro studium ionosféry. První exemplář byl 29. září 1962 vynesen ze základny Vandenberg AFB na oběžnou dráhu kolem Země ve výšce kolem 1000 km, záložní exemplář byl později upraven, vybaven lepší aparaturou a v roce 1965, opět na americké raketě, vynesen na oběžnou dráhu pod označením Alouette 2.

První kanadská družice byla úspěšná ve všech směrech. Nejenže byly získány zkušenosti s projektováním kosmického tělesa, ale byly vyvinuty i nové technologie - např. anténa vyvinutá pro kanadský satelit byla později s úspěchem používána i na amerických družicích. Do stavby částí družice se zapojily další kanadská firmy: mechanický rám vyrobila firma de Havilland Canada, baterie byly vyvinuty v laboratoři DCBRL (Defence Chemical, Biological, and Radiation Laboratory) a celková stavba probíhala v Defence Telecommunications Establishment Electronics Lab v Ottawě. Jako přínosný se ukázal i konzervativní přístup týmu DRTE, který se zabýval každým detailem. To se projevilo zejména v dlouhodé životnosti na dráze: pro družici Alouette 1 se předpokládala jednoroční činnost na orbitě, což byl v té době poměrně odvážný předpoklad. Ale skutečnost byla taková, že družice předávala informace o ionosféře po deset let - v září 1972 byla aparatura družice příkazem ze Země vypnuta.

Úspěšný kanadský vstup do vesmíru měl ještě jeden pozitivní dopad. Na základě zkušeností s prvním kanadským satelitem podepsaly USA s Kanadou dohodu o stavbě nových satelitů v rámci programu International Satellites for Ionospheric Studies (ISIS) a právě v rámci programu ISIS startovala již zmíněná družice Alouette 2 a dvě nové družice pojmenované ISIS 1 (v roce 1969) a ISIS 2 (v roce 1970).

Družice Alouette 1 odstartovala kanadskou cestu k rozvinutému kosmickému sektoru, který dnes ve více než 200 podnicích a organizacích zaměstnává více než 8200 pracovníků a pro kanadskou ekonomiku přináší 3,4 miliardy kanadských dolarů. Kanada se zapojila i do stavby a provozu amerických raketoplánů a pro raketoplány dodávala manipulátor Canadarm, který se uplatnil v modifikované podobě i na ISS. V součastnosti je Kanada mezi zeměmi podílejícími se na provozu Mezinárodní kosmické stanice a její astronauti se zúčastňují na pilotovaných expedicích.

Autor: Jan Sedláček | pondělí 1.10.2012 6:00 | karma článku: 9,86 | přečteno: 645x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Havaroval vrtulník prezidenta Íránu Raísího, vracel se z otevření přehrady

19. května 2024,  aktualizováno  16:41

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Slováci prověřují verzi, zda za atentátem na Fica nebylo víc lidí

19. května 2024  16:33

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Zubaři se brání konkurenci ze zemí mimo EU. Šmucler se bojí o pacienty

19. května 2024  16:19

Sněm České stomatologické komory odmítl Sněmovnou přijatou novelu, která by měla usnadnit využití...

Přes AI zneužili její tvář k propagaci Ruska v Číně. Urážlivé, říká Ukrajinka

19. května 2024  16:15

„Bylo to děsivé.“ Tak shrnula 21letá ukrajinská studentka Olha Lojeková moment, kdy svůj obličej...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/