Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Testování kosmických lodí

V minulém týdnu se v drobných zprávách objevila informace o tom, že na kosmodromu Bajkonur byla umístěna kosmická loď Sojuz do vakuové komory a po několik dní bude testována hermetičnost lodi. Podívejme se, jak jsou vlastně kosmické lodě pro pilotované lety testovány.

Sojuz při zkouškách v montážní hale kosmodromu Bajkonur

Zkouškám kosmických lodí je od začátku kosmické éry vždy věnována mimořádná pozornost a testování probíhá ve všech fázích výroby a využívání lodi. Probíhají tak testy laboratorní (jimiž se ověřuje kvalita používaných materiálů), průběžné (během stavby ve výrobním podniku a ve specializovaných zařízeních na kosmodromu) a letové (během prvních hodin na oběžné dráze). Provádějí se autonomní testy jednotlivých systémů, zařízení a sestav, nebo komplexní, které sledují vzájemnou spolupráci systémů a případné vzájemné negativní ovlivňování činnosti jednotlivých agregátů.

Ve fázi prototypu se velký důraz klade na zkoušky systému orientace a stabilizace, jež je společně se systémem zabezpečení životních podmínek jedním z nejdůležitějších v kosmické lodi. Při testování orientačního systému se imitují nejen podmínky kosmického letu, ale posuzuje se vliv faktorů působících ještě před vlastním startem. Ověřuje se vliv dopravy - místo výroby je většinou velmi vzdáleno od kosmodromu a tak je potřeba vyzkoušet vliv přepravy a manipulace s kosmickou lodí od dokončení výroby po připojení k nosiči a ustavení rakety na startovní rampu. V ruských podmínkách jsou rozložené kosmické lodě typu Sojuz dopravovány na kosmodrom Bajkonur v přepravních kontejnerech uložených v železničních vagónech a tak se orientační a stabilizační systém, využívající gyroskopy uložené v jemných ložiskách, musí vypořádat s podmínkami v železniční dopravě (těmto podmínkám musí samozřejmě odolat i všechny ostatní agregáty). Další nápor na systém představuje start nosné rakety, kdy na všechny systémy i samotnou kosmickou loď působí přetížení a silné vibrace. Systém orientace navíc musí pracovat okamžitě po navedení na oběžnou dráhu a není tak možné využívat složitého odaretování. Všechny tyto vlivy se testují na vibračních stolech a při pádových zkouškách, případně na nepilotovaných družicích, nebo v pilotovaném programu, kdy je nový systém jištěn ověřenou konstrukcí.

Další základní systém, který je nutno pečlivě testovat jsou raketové motory a trysky pro řízení polohy, korekce letové dráhy a pro sestup z oběžné dráhy. U těchto systémů se testují nejen vlastní motory, ale současně se prověřuje těsnost a kvalita palivových nádrží, přívodních potrubí, ventilů a dalších elementů konstrukce jako jsou rámy, držáky a příchytky. Části konstrukce se obvykle testují ve třech etapách: při konstrukci (hojně se pro modelování využívá výpočetní technika), při výrobě (kdy jde zejména o materiálové zkoušky) a po dokončení výroby před montáží do kosmické lodi (tady se kontroluje kvalita a přesnost výroby, dodržení povolených tolerancí apod.). Testy se provádějí nejen v "normálních" podmínkách, ale jsou navozovány podmínky blížící se havárii. V případě součástí umístěných v motorovém úseku je třeba si uvědomit, že zde pro veškeré materiály z hlediska tlaků a teplot panují mimořádně nepříznivé podmínky.

Systémy orientace a stabilizace, pohonné systémy a trysky orientačního systému jsou pečlivě sledovány i během letu a řada senzorů snímá hodnoty, které jsou telemetricky zasílány do řídicího střediska pro detailní kontrolu. Týmy sledující tyto systémy mají rozhodující slovo při povolení startu nebo pro případ nouzového přerušení vzletu.

Z hlediska posádky jsou nejdůležitějšími součástmi vybavení lodi systém zabezpečení životních podmínek a kontrolní systém sledující neporušenost hermetičnosti lodi. Systém zabezpečení životních podmínek bývá testován před použitím v kosmické lodi na pozemních maketách kosmických objektů. V maketách je za přítomnosti posádky imitována zátěž systému, který musí zabezpečit po určitou dobu vhodné prostředí i v havarijních situacích. (Poznámka: Sovětští a později ruští konstruktéři do systému zabezpečení životních podmínek zahrnují také hygienická a sanitární zařízení; Američané a v poslední době Číňané uvažují s toaletami jako samostatnými zařízeními - nyní létající loď Shenzhou 9 má záchod umístěn v orbitální sekci, která při návratu z oběžné dráhy shoří v hustých vrstvách atmosféry.)

Hermetičnost lodi je kontrolována ve vakuových komorách, v nichž kosmická loď musí během několikadenního pobytu prokázat, že nedochází k úniku plynu z lodi do vnějšího prostoru. Tato kontrola se provádí jednak po dokončení jednotlivých modulů lodi ve výrobním závodě a jednak na kosmodromu těsně před připojením k hornímu stupni nosné rakety, kdy se testuje celá sestavená kosmická loď. Další kontrola je provedena po navedení na oběžnou dráhu a teprve poté, když nejsou zjištěny žádné netěsnosti, dostává posádka povolení sundat si helmy skafandrů.

Kosmická loď nenese jen systému uzavřené uvnitř pláště, ale její součástí jsou také antény a panely slunečních baterií, které jsou během startu umístěny složené pod aerodynamickým krytem. Složení je nutné vzhledem k rozměrům; např. u lodi Sojuz TMA je rozpětí panelů slunečních baterií téměř 11 metrů. U těchto zařízení je opakovaně testováno jejich vyklopení a rozložení - provádí se ve výrobním závodě a zkouší se i na kosmodromu před připojením aerodynamického krytu. Pro zajímavost: také americké raketoplány byly limitovány vyklopením vrat nákladového prostoru. V případě jejich neotevření by se musel raketoplán okamžitě vrátit na Zem, neboť na vnitřní straně vrat byly radiátory chladicího okruhu a bez něj nemohl raketoplán na oběžné dráze fungovat.

Ještě jedna důležitá součást je u kosmických lodí pečlivě prověřována, a to padákový systém. Předmětem testování jsou nejen samotné padáky, ale i jejich schránky, odstřelovací kryty a elektronické zařízení pro vystřelení padáků během sestupu atmosférou. Padáky jsou z hlediska bezpečnosti testovány na větší dynamické namáhání, než se ve skutečnosti očekává a jejich "nosnost" je větší, než jakou skutečně nesou.

Nakonec se zmíním ještě o "výdrži" systémů. Například ruské dopravní lodi Sojuz mají v současné době garanční dobu šest měsíců (při spojení s kosmickou stanicí, jinak "jen" čtrnáct dní), ale jejich systémy jsou testovány na mnohem delší dobu.

-----
Příště: Pilotované orbitální stanice; plánované zveřejnění: 23.6.2012.

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 21.6.2012 6:00 | karma článku: 14,96 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

V neděli očekávejme silné bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  20:14

Přímý přenos Sobotní bouřky zasáhly Moravu a jihovýchod Čech, v neděli se předpokládá rozsah na celé Česko,...

Okřídlený sebevrah má odstrašit Čínu. Tchaj-wan pokukuje po minidronech

18. května 2024

Premium Tchaj-wan v posledních letech posiluje svoji armádu v reakci na opakované provokace čínské armády....

Klitoris do učebnic patří. Porno může být i prospěšné, říká psycholožka

18. května 2024

Premium Se sledováním porna má zkušenost přibližně 8 z 10 Čechů, říká čerstvý výzkum společnosti CZECHSEX....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/