Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poválečný raketový výzkum atmosféry

Rakety se v průběhu druhé světové války zdokonalily v mohutnou zbraň a postupně se staly běžnou částí výzbroje armád celého světa. Po válce se rakety začaly rozšiřovat i pro použití také v jiných oblastech.

Start dvoustupňové sondážní rakety

Jednou z takových oblastí, v nichž nalezly rakety významné uplatnění, je i výzkum vysokých vrstev atmosféry. Výzkum se nejdříve zaměřil do dvou hlavních směrů. V tom prvním se jednalo o vynášení přístrojů, které zkoumaly složení atmosféry a kosmické záření v různých výškách, druhým bylo využití raket pro získání meteorologických dat: teplota, směr a rychlost vzdušných proudů, obsah vodní páry a dalších. Sondážní rakety vypouštěné v rámci sledování meteorologických podmínek navazovaly na měření meteorologických balónů, jejichž možnosti končily ve výškách maximálně ve 30 km. Po nástupu specializovaných meteorologických družic se raketová sondáž meteorologických podmínek ve výškách do 100 km stále využívala. Později sondážní rakety vynášely přístroje pro astronomické, astrofyzikální i jiné účely.

Raketový výzkum horních vrstev atmosféry se postupně rozšířil do řady zemí světa a některé země zřizovaly pro vypouštění sondážních raket specializované základny. Známými se postupně staly americké základny Point Mugu (Kalifornie), Wallops Island (Virgínie) a Ft. Greely (Aljaška), kanadská Fort Churchill, francouzské Colomb-Béchar (Alžírsko) a Ile de Lavant (nedaleko Toulonu), britské Aberporth a Woomera (Austrálie), japonská Akita a řada dalších. V tehdejším Sovětském svazu se sondážní rakety vypouštěly zejména ze základny Kapustin Jar, ale sondážní rakety startovaly rovněž z ostrova Heiss (Země Františka Josefa), z ostrova Kolgujev a meteorologické rakety typu MR-1 startovaly také z antarktické vědecké základny Mirnyj.

Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byla v USA používána pro raketové lety do vysokých vrstev atmosféry upravená německá raketa V-2 a později z ní odvozené rakety Viking-7 a Viking-9. Upravená V-2 vynesla asi 1000 kg těžkou hlavici do výšky až 160 km, rakety Viking dosahovaly výšku přes 200 km a vynášely hlavice o hmotnosti 180 kg (Viking-7) nebo 360 kg (Viking-9). Velkou nevýhodou raket Viking byla jejich vysoká cena - jeden kus rakety tehdy přišel na 450 tisíc dolarů. Proto, aby se do výzkumů mohlo zapojit více výzkumných pracovišť, navrhl Van Allen nový způsob vypouštění sondážních raket. Využil malou (370 cm dlouhou) raketu Deacon, kterou vypouštěl z podvěsu na balónu. Samotná raketa Deacon vypuštěná ze země byla schopná vystoupit do výšky maximálně 15 km, při odpálení z balónu ve výšce kolem 15 km dosáhla při prvních sedmi startech (úplně první se uskutečnil v srpnu 1952 a dva ze sedmi byly neúspěšné) výšky mezi 60 a 90 km. Aby se ušetřila hmotnost pro vědecké vybavení (nosnost rakety byla jen 15 kg), nebyla hlavice rakety opatřena návratovým zařízením a padákem. Velkou výhodou se stala cena: za jeden start zájemce zaplatil 1800 dolarů.

Další velice rozšířenou americkou sondážní raketou se stala raketa Aerobee, která byla schopná vynášet užitečné zatížení o hmotnosti 70 kg do výšky kolem 100 km. Cena jedné rakety Aerobee na počátku padesátých let byla 25.000 dolarů. Sondážní raketa Aerobee byla později využívána v několika modifikacích a např. typ Aerobee-Hi byl určen pro lety do výšky kolem 250 km. Zmiňme se ještě o dvoustupňové raketě Nike-Cajun, jejíž vrchol dráhy byl ve výšce kolem 130 km (raketa nestartovala kolmo vzhůru, ale s odklonem několika stupňů od vertikály), jednostupňové ASP, která létala se dvěma druhy hlavic - první o hmotnosti 11,3 kg (25 liber) byla vynášena do výšky asi 60 km, druhou o hmotnosti 22,6 kg (50 liber) vynesla do výšky 52 km. ASP byla občas používána jako druhý stupeň v kombinaci s prvním stupněm Nike a tato verze dosahovala s padesáti librami zátěže výšku až 260 km. Nejlevnější americkou sondážní raketou byla Terrapin, která mohla zátěž o hmotnosti necelých 3 kg (6 liber) vynášet do výšky 120 km.

V Sovětském svazu se s pravidelným vypouštěním sondážních raket začalo v průběhu roku 1949. Vědecké přístroje, vynášené do výšek nad 100 km, byly určeny pro výzkum složení horních vrstev atmosféry a pro astronomické výzkumy. Později se použitím raket typu V2A a V2V rozšířily možnosti vědeckého výzkumu. Rakety byly schopné vynášet užitečné zatížení o hmotnosti několika set kilogramů do výšek nad 200 km. K astronomickým a geofyzikálním výzkumům se přidaly experimenty biologické a začaly se sledovat podmínky panující v ionosféře. Po zařazení rakety V5V se dostup hlavic zvýšil až nad 500 km (rekordní zaznamenaná výška byla 512 km). Tyto rakety se používaly především pro biologické pokusy a v jejich hlavicích byli vynášeni na hranice kosmu pokusní psi.

Ve Francii byla pro lety do velkých výšek postavena raketa Veronique, která konstrukčně vycházela z německé V-2. Byla jako jedna z mála sondážních raket poháněna kapalným palivem; kombinace terpentýnu a kyseliny dusičné ale přinášela potíže pro jejich zdraví poškozující výpary. Veronique byla schopná nést zatížení o hmotnosti 60 kg do výšky 120 km.

Velká Británie postavila začátkem padesátých let sondážní raketu Skylark, která se svým zevnějškem podobá americké Aerobee. Britská raketa je poháněna pevným palivem a vynášela užitečné zatížení o hmotnosti 30 kg do výšky kolem 130 km. Už během vývoje rakety ale konstruktéři předpokládali i dvoustupňovou variantu s dostupem přes 210 km

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] V. P. Gluško: Razvitije raketostrojenija i kosmonavtiki v SSSR, Izdatělstvo APN, Moskva 1973
[2] F. Link, L. Neužil: Raketové lety a výzkum vysoké atmosféry, ČSAV, Praha 1956
[3] B. Růžička: Vypouštěcí základny sondážních raket - in: Letectví a kosmonautika, ročník 1967, číslo 2
[4] http://www.fas.org/spp/guide/usa/launch/sr_handbook.pdf[5] http://rscience.gsfc.nasa.gov/srrov.html

-----
Příště: Přehled událostí v kosmonautice; plánované zveřejnění: 6.6.2012.

Autor: Jan Sedláček | pondělí 4.6.2012 5:59 | karma článku: 10,67 | přečteno: 858x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/