Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Orbitální pilotované stanice - ISS, začínají potíže

Výstavba Mezinárodní kosmické stanice (ISS) se začala v prosinci 1998 spojením ruského modul Zarja (FGB) a amerického modulu Node-1 (pojmenovaném Unity). Spojení obou modulů zajistila šestičlenná posádka raketoplánu Endeavour, v níž bylo pět amerických astronautů a jeden ruský kosmonaut.

Základ ISS s modulem Zvezda

Základ Mezinárodní kosmické stanice tak byl připraven k dalším výpravám. V této době se předpokládalo, že v první polovině roku 1999 se k prvním dvěma modulům připojí ruský modul Zvezda, který byl nutnou součástí první fáze stavby ISS, neboť zajišťoval svými panely slunečních baterií rozhodující díl elektrické energie a rovněž vnitřní vybavení bylo určeno k zajištění provozu ISS. Odtud také technické označení modulu: SM - služebnyj modul (rusky) nebo Service Module (anglicky). Ovšem s výrobou servisního modulu byly od samého počátku obtíže, a to nejen technického rázu, ale zejména se jeho stavba potýkala s finančními problémy.

Servisní modul Zvezda tak byl dokončen teprve v prvních měsících roku 1999 a na kosmodromu Bajkonur, kde probíhaly závěrečné několikaměsíční testy, byl přepraven teprve v květnu. Termín startu byl posunut na listopad 1999. Vzhledem k odkladu startu bylo nutné k zárodku ISS vyslat neplánovaně kosmonauty, kteří měli provést údržbu prvních modulů a odstranit závady, jež se mezitím na stanici objevily. Tento úkol dostala posádka raketoplánu Discovery při letu STS-96. Posádku vedenou Kentem Romingerem tvořilo pět amerických astronautů (Rominger, Husband, Jerniganová, Ochaová a Barry), kanadská astronautka Julie Payetteová a ruský kosmonaut Valerij Tokarev.

Discovery se ke stanici připojil 29. května, ale na stanici nepřestoupili. Následující den uskutečnili Jerniganová a Barry téměř osmihodinový výstup do volného vesmíru, při němž instalovali na povrch stanice zařízení o celkové hmotnosti kolem 320 kg. Na přechodový úsek PMA-1 instalovali americký jeřáb OTD a na PMA-2 ruský jeřáb Strela.

31. května přestoupili astronauti do modulu Unity, zde byla teplota jen 14 °C, a poté otevřeli průlez do modulu Zarja. V modulu Unity vyměnili 12 z 18 bloků elektroniky řídící nabíjení akumulátorů a znovu zprovoznili komunikační systém, když vyměnili jeho rozvodnou jednotku. V dalších dnech astronauti vyměnili elektroniku nabíjení také v modulu Zarja a přemisťovali do stanice materiál dovezený raketoplánem - celkem se jednalo o 1618 kg, včetně 311 kg pitné vody. Naopak do raketoplánu bylo přeneseno 89 kg, především vadných zařízení k provedení analýz.

3. června 1999 byly v ranních hodinách uzavřeny průlezy mezi ISS a raketoplánem (posádka strávila ve stanici 79,5 hodiny) a poté byla motory raketoplánu zvýšena oběžná dráha ISS. Po osmihodinovém odpočinku posádky se raketoplán od ISS oddělil a vzdálil se na 120 metrů. V této vzdálenosti raketoplán stanici dvakrát oblétl a astronauti pořizovali fotografie pro detailní analýzy. Po skončení vizuální inspekce (to už bylo 4. června podle greenwichského času - UT) se raketoplán začal od stanice vzdalovat. Posádka v následujících dvou dnech plnila další úkoly, mj. vypustila studentskou družici Starshine, a na letišti Kennedyho kosmického střediska na Floridě přistála 6. června po šesté hodině UT (po druhé hodině ranní místního času).

V příštích týdnech se objevily další překážky budování stanice. V červenci NASA zjistil závadu kabeláže u všech raketoplánů, a proto byly jejich lety na půl roku zastaveny a při testování amerického modulu Destiny (další modul, který měl rozšířit ISS) se objevily závady na jeho systémech. Američané proto museli jednat s ruskou stranou o posunutí startu modulu Zvezda do roku 2000. Na ruské straně zase vznikla obava, že po dlouhodobé nečinnosti nebude správně fungovat naváděcí systém Kurs na modulu Zarja a tak začali připravovat posádku pro mimořádný let Sojuzu. Úkolem posádky složené z Gennadije Padalky a Nikolaje Budarina by v případě selhání automatiky bylo odstartovat ke stanici a zajistit ručně připojení modulu Zvezda.

Další ranou byly dvě havárie nosných raket typu Proton: 5. července 1999 havarovala raketa vynášející družici Raduga a 27. října havarovala raketa s družicí Ekspress A. Vyšetřování zjistilo, že havárie způsobila technologická nekázeň při výrobě motorů a tak bylo nutné raketu Proton připravenou pro vynesení modulu Zvezda vrátit z kosmodromu do výrobního závodu ke kontrole a případné opravě.

Souhrn všech nepředpokládaných situací vedl k tomu, že modul Zvezda odstartoval k ISS teprve 12. července 2000 a 26 července se bez problémů automaticky připojil k ISS - mimořádný let Sojuzu tak mohl být odvolán.

Následovaly lety nákladní lodi Progress M1-3 (v srpnu), raketoplánu Atlantis (v září) a raketoplánu Discovery (říjen), které dopravily na stanici další vybavení a materiál pro provoz. Těmito expedicemi byla dokončena příprava ISS k přijetí první dlouhodobé expedice a jejímu postupnému zabydlování.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky, Epocha, Praha 2008
[2] A. Vítek: Mezinárodní kosmická stanice - in: Vesmír, ročník 2000, číslo 3
[3] http://www.lib.cas.cz/space.40/[4] http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html

-----
Příště: Raketový výzkum atmosféry v SSSR; plánované zveřejnění: 4.6.2012.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 2.6.2012 6:02 | karma článku: 14,19 | přečteno: 1224x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/