Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pilotované kosmické stanice - pohled do historie

Výzkum Země z velké výšky a průzkum blízkého i vzdáleného vesmíru z orbitálních stanic má nesmírný význam. Jaká byla cesta k velkým kosmickým stanicím budeme sledovat v několika pokračováních - hodlám je zveřejňovat po několik následujících týdnů, vždy v sobotu.

Na první pohled by se zdálo, že velké obydlené kosmické stanice jsou až plodem praktické kosmonautiky, opak je však pravdou. S prvním popisem orbitální stanice přišel už na začátku druhé poloviny 19. století americký spisovatel Edward Hale. Ten ve své povídce "Měsíc z cihel" (The Brick Moon), kterou od roku 1869 vydával jako seriál v bostonském literárním měsíčníku The Atlantic Monthly, podrobně hovořil o kulové orbitální stanici. Povídka, psaná formou deníku George Orcutta, popisoval výstavbu a historii umělého kosmického tělesa, které tvořila koule o průměru 60 metrů vznášející se vysoko nad zemí. Posádka, která na stanici dlouhodobě pracovala, pozorovala počasí na různých místech zeměkoule a zabývala se také astronomickými pozorováními. Jasný objekt, jímž stanice byla, současně sloužil jako astronomická navigační pomůcka pro námořníky.
Samozřejmě, že technické řešení odpovídalo podmínkám a znalostem té doby, ale význam a možnosti orbitální stanice odhadl spisovatel celkem dobře. Zajímavé je, že autor popisovanou stanici konzultoval s velmi významným americkým astronomem Asaphem Hallem, objevitelem marsovských měsíců Phobos (17. srpna 1877) a Deimos (11. srpna 1877).

Návrh jednoduché kosmické laboratoře předložil také zakladatel moderní kosmonautiky Konstantin E. Ciolkovskij. První zmínky jsou už v jeho rané práci "Svobodnoje prostranstvo" z roku 1883, v níž Ciolkovskij poprvé popisoval kosmický koráb s motorem využívajícím princip akce a reakce. V této studii Ciolkovskij píše o "obyvatelích kosmu", pro které není tento prostor černou pustinou, ale novým prostředím, které je postupně podmaňováno a osidlováno. A nezapomíná ani na "nejrůznější průmyslové práce", pro něž by veškerou energii a teplo mělo dodávat přímo Slunce, nevyčerpatelný zdroj energie. V rukopise je rovněž nakresleno první schéma pilotované kosmické lodi.K jisté formě orbitální stanice se Ciolkovskij vrací v roce 1927 v knize "Kosmický raketa; zkušební příprava" (Космическая ракета; опытная подготовка). Zde autor předkládá projekt kosmické laboratoře, v níž by pracovali různí specialisté a výzkumníci. V této orbitální stanici, která by měla mít tvar obruče s centrálním válcem, by panovala umělá tíže, jež by vznikala rotací stanice kolem osy středního válce. V centrální části, kde by panovalo beztíží, by byly umístěny vědecké laboratoře využívající podmínky beztížného stavu a různé pozorovatelny.Cilkovského návrh byl také součástí První světové výstavy projektů meziplanetárních strojů a mechanismů (Первая мировая выставка межпланетных аппаратов и механизмов) v Moskvě. Výstavu, která trvala od dubna do června 1927 zorganizovala moskevská meziplanetární sekce při AIIZ (Associacija izoberatělej inventistov; Asociace vynálezců).

O rok později sovětský popularizátor vědy Jakov I. Perelman v rámci série článků zaměřených na kosmické lety věnoval jednu její část, nazvanou "Umělý Měsíc", právě možnostem laboratoře na oběžné dráze kolem Země.
Mimochodem ve stejném roce - 1928 - vyšla v nakladatelství Reis Praha kniha Wiléma Santholzera s názvem "Raketové lety do vesmíru" s podtitulem "Jak na ně pohlíží střízlivá věda a co bude z dnešních vědeckých fantazií pravděpodobně uskutečněno". Autor v knize pozoruhodně správně odhadl budoucí kroky na cestě do vesmíru: zkoušky se sondážními výškovými raketami, vyslání raket bez posádky na oběžnou dráhu kolem Země, zásah Měsíce, oblet Měsíce a návrat na Zemi, fotografování odvrácené strany Měsíce a starty raket s lidmi na oběžnou dráhu kolem Země - jen na orbitální stanici "zapomněl".

Vraťme se však ke kosmickým stanicím. Už v roce 1923 navrhl rakousko-německý fyzik a matematik Hermann J. Oberth družicovou stanici, kterou chtěl využívat zejména k astronomickým pozorováním, ale současně měla sloužit i jako meteorologická stanice, základna pro pozorování Země nebo jako komunikační družice. Stanici považoval i za dobrý přístav pro dálkové kosmické expedice, které by ji využívaly jako tankovací stanici a poté odtud mohly startovat na Měsíc (pro zajímavost: Oberth navrhoval, aby měsíční loď zakotvila na dráze kolem Měsíce a na povrch mělo sestupovat přistávací pouzdro, jež by se při zpětném letu setkalo s čekající částí a z ní by načerpalo palivo pro zpáteční let na Zemi). Oberthův návrh kosmické stanice už má realizovatelné prvky a návrh nepostrádá ani zmínku o nutnosti zabezpečení ochrany posádky před nebezpečím meteoroidů.

Posledním předválečným projektem družicové stanice byl návrh Hermanna Noordunga (což byl pseudonym kapitána rakouské armády slovinského původu Hermanna Potočnika). Noordung vydal v červenci 1929 v Berlíně knihu "Problémy letu ve světovém prostoru - raketový motor" (Das Problem der Befahrung des Weltraums - der Raketen Motor), ve které popisuje rovněž kosmickou stanici, která má být umístěna na kruhové dráze ve vzdálenosti 36 000 km od Země (tedy na geostacionární dráze). Navrhoval, aby stanice byla postavena z dílců postupně přiváženými raketami ze Země, protože její velikost neumožní dopravu jednou raketou. Stanice bude mít obytné prostory na obvodu kolesa o průměru 30 m, v jehož středu budou laboratoře a sluneční zrcadlo pro výrobu elektrické energie. V obytných částech, po obvodu stanice, bude umělá přitažlivost, která by vznikala rotací rychlostí 8 otáček za minutu. (Noordung tak použil stejné schéma jako Ciolkovskij, ale není známo, zda se s prací ruského teoretika seznámil.) Stanice bude fungovat nejen jako pozorovací observatoř, ale bude, obdobně jako Oberthova stanice, rovněž základnou pro meziplanetární lety. Zajímavé je, že Noordung se zabýval i problémem zpětného přizpůsobení se zemské přitažlivosti po návratu posádky ze stanice na zem. To je předmětem výzkumu i v dnešní době dlouhodobých pobytů kosmonautů na Mezinárodní kosmické stanici.Noordung v závěru píše, že využití orbitální stanice může být pro lidstvo velkým přínosem především v mírovém nasazení a poslední věta v knize zní: "Naším úkolem bylo dokázat, že meziplanetární lety nejsou utopií, nebo fantastickým bludem, ale celkem reálnou možností."

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] V. P. Gluško: Razvitije raketostrojenija i kosmonavtiki v SSSR, Izdatělstvo APN, Moskva 1973
[2] J. Golovanov: Doroga na kosmodrom, Dětskaja litěratura, Moskva 1982
[3] P.Lála, A.Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[4] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky; Epocha, Praha 2008
[5] Brief History of Rockets - http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/TRC/Rockets/history.html
[6] http://history.nasa.gov/AAchronologies/1961missile.pdf

-----
Příště: Hermann Oberth; plánované zveřejnění: 12.12.2011.

Autor: Jan Sedláček | sobota 10.12.2011 6:01 | karma článku: 10,80 | přečteno: 1120x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/