Byl indický řidič zabit meteoritem?

V moderní historii není spolehlivě zdokumentován žádný případ úmrtí člověka následkem zásahu meteoritem.

Americká kosmická agentura NASA dokonce uvádí, že za posledních 1000 let není známo, že by byl někdo zasažen meteoritem, nebo zemřel v souvislosti s dopadem meteoritu. Před třemi roky při pádu Čeljabinského meteoritu byly stovky lidí zraněny skleněnými střepy, ale ani v tomto případě nebylo žádné úmrtí zaregistrováno.

Některé prameny ale uvádějí, že při pádu "Tunguzského meteoritu" v červnu 1908 údajně zahynuli dva lidé. Tehdy obrovský výbuch v blízkosti řeky Tunguska Podkamennaja poškodil lesní porost na ploše pokrývající více než 2150 km2, ovšem oblast je (i dnes) řídce osídlena a první vědecká axpedice se na tato místa dostala až v roce 1927. Teprve tehdy se začalo zkoumat, co se vlastně stalo, a nebylo možné dokázat, že k případným úmrtím došlo následkem této exploze (ale ani vyloučit). 

O to víc je překvapivá informace, že v sobotu 6. února kolem 12:30 hod. byl v indickém státě Tamil Nadu zabit řidič autobusu V. Kamaraj a další tři lidé zraněni po dopadu meteoritu. Nejdříve bylo podezření, že výbuch, následný kráter hluboký asi 60 cm a rozbití oken školní budovy způsobil dopad dronu s výbušninou. Později ale oficiální místa oznámila, že výbuch u Bharathidasanské soukromé vysoké školy v Natrampalli způsobil meteorit, neboť se nenašly žádné stopy výbušnin. Je teď na vědcích, aby ověřili, zda se skutečně jednalo o vesmírný objekt.

S. V. S. Murty z indické Physical Research Laboratory řekl, že "toto je poprvé v historii, kdy někdo zemřel kvůli pádu meteoritu. A to jak v Indii, tak kdekoli jinde." Přesto někteří odborníci zůstávají skeptičtí.

A tak to, zda V. Kamaraj vstoupí do historie jako první oběť meteoritu, ukáže teprve čas.

Autor: Jan Sedláček | úterý 9.2.2016 7:00 | karma článku: 13,89 | přečteno: 638x