Kosmodrom Bajkonur upadá

19. 06. 2013 14:51:46
Ta tam je hvězdná sláva sovětského kosmodromu Bajkonur, který byl svědkem startu první umělé družice Země, prvních pilotovaných kosmických lodí i začátků mezinárodní spolupráce v oblasti kosmonautiky.
Jedna z opuštěných budov v BajkonuruJedna z opuštěných budov v Bajkonuru

Po rozpadu Sovětského svazu připadl Kazachstánu, a přestože nadále zůstává ruskou enklávou na kazašském území, ruská strana omezuje investice jak na údržbu vlastního kosmodromu, tak jeho zázemí - města Bajkonur.

A není se co divit. Kazachstán pronajal Rusku plochu kosmodromu, města a dopadové oblasti pro první stupně nosných raket za 150 miliónů dolarů ročně a ruská strana navíc hradí údržbu zařízení i provoz kosmodromu i města Bajkonur. Navíc Kazachstán postupně tlačí na Rusy, aby se znovu jednalo o smlouvách a k tlaku na Moskvu používá metody, které omezují normální provoz kosmodromu. Vzpomeňme na loňský rok, kdy Kazachstán povolení ke startu nosných raket Sojuz severním směrem podmiňoval novými jednáními o podmínkách pronájmu kosmodromu a změnami v postavení města Bajkonur. (Současná dohoda vyčleňuje město z jurisdikce Kazachstánu.)

Navíc v samotném městě Bajkonur dochází k sociálním problémům typickým pro Střední Asii - rostoucí vliv islámských fundamentalistů, silná migrace obyvatel, zneužívání drog pašovaných z nedalekého Afghánistánu i etnické napětí mezi místní obyvatelstvem a ruskými obyvateli. V době, kdy se Kazachstán osamostatnil, tvořilo ruské obyvatelstvo ve městě Bajkonur více než 70 procent, dnes se poměr obrátil ve prospěch Kazachů a ti dnes tvoří asi dvě třetiny obyvatel. Ruští specialisté Bajkonur opouštějí a hledají uplatnění přímo v Rusku. Ovšem i nadále veškerá dobře honorovaná pracovní místa jsou obsazena Rusy, což přispívá k další eskalaci vzájemné nevraživoti. Problémem je kvalifikace pracovníků a požadovaná vysoká odbornost - do Bajkonuru přicházejí místní kazašští pastevci a kočovníci a kosmická a raketová technika je pro ně příliš vzdálená.

Dalším jádrem sporu jsou školy. Bajkonur spadá pod ruskou správu, a proto i škoy jsou řízeny z Ruska a vyučování probíhá v ruštině a za stejných podmínek jako v Ruské federaci. To vadí místním obyvatelům, kteří namítají, že jejich děti se seznamují s kulturou "cizího" národa a navíc v ruském systému školství.

To, že kosmodrom a město chátrá je o to zajímavější, že v současné době je kromě čínské základny Jiuquan jediným místem na světě, odkud mohou startovat pilotované kosmické mise. Před nedávnem si NASA zakoupil křesla v ruských lodích Sojuz až do poloviny roku 2017 a není vyloučeno, že tyto ruské lodě bude k dopravě svých astronautů na Mezinárodní kosmickou stanici využívat i později. (to závisí na úspěšnosti soukromých kosmických lodí, které mají ve druhé polovině tohoto desetiletí vynášet americké astronauty na nízkou oběžnou dráhu).

Rusové navíc, což je ve vztahu ke skutečnostem uvedeným v předchozích odstavcích pochopitelné, staví nový kosmodrom Vostočnyj na svém vlastním území a eleminují tak problémy spojené s udržováním základny na cizím území. Pilotovaný program má být na tuto novou základnu převeden až koncem desetiletí a tudíž kosmodrom Bajkonur bude i nadále využíván pro pilotované lety do vesmíru.

Koncem loňského roku probíhaly kolem pronájmu kosmodromu rozsáhlé diskuse a v nich se kazašští diskutéři stavěli za, to, aby Rusku byl pronajat jen samotný kosmodrom Bajkonur, cena za pronájem se zvýšila na 300 - 500 miliónů dolarů a město Bajkonur aby přešlo pod výhradní jurisdikci Kazachstánu. Návrhy byly zdůvodněny zejména tím, že vybudovaná infrastruktura musí být využita k prospěchu místních obyvatel, kteří jsou omezeni ve svých právech a kosmické lety ohrožují jejich zdraví. (Zdravotní hlediska byla i odůvodněním snahy Kazachstánu omezit na letošní rok počet startů nosných raket typu Proton, jež využívají jedovaté složky paliva.) Málokdo si ale uvědomil, že za podobných podmínek ruská strana kosmodrom a město opustí (kdo mohl, už tak učinil) a Kazachstán nemá vlastní technické ani lidské zdroje na to, aby mohl kosmodrom provozovat sám. V současnosti ale všechny kosmické mosnosti světa mají kosmodromu na vlastním území (snad s výjimkou Ukrajiny) a nepohrnou se do nejistého podniku v Bajkonuru.

Proto také Kazachstán poté, co Rusko začalo stavět kosmodrom Vostočnyj, začal intenzivně jednat o vybudování komplexu Bajtěrek, který by pro budoucnost zajistil využívání Bajkonuru nosnými raketami typu Angara. Ruská strana sice prohlašuje, že do roku 2050 bude kosmodrom využívat, ale podle plánů spojených s kosmodromem Vostočnyj je zřejmé, že význam Bajkonuru bude menší a menší.

Situaci kolem Bajkonuru vystihla redaktorka místních novin, která napsala, že z kosmodromu sice startuje špičková kosmická technika, ale město spíš za světem zaostává. Do opuštěných budov se stěhují kočovníci z nedaleké stepi a například mobilní telefony přišly do města Bajkonur až po roce 2004...

Autor: Jan Sedláček | středa 19.6.2013 14:51 | karma článku: 20.08 | přečteno: 1507x

Další články blogera

Jan Sedláček

Nářečí na Malé Hané

Nedávno jsem četl, že se Hanáci smějí, jak v televizi interpretují hanácké nářečí (dnes je "správné" označení středomoravská nářečí).

19.7.2019 v 9:13 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 966 | Diskuse

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 348 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Julius Maksa

Smrtelné železniční přejezdy.

Není dne bez dopravní nehody na železničním přejezdu. Jak je možné přehlédnout trojitou dopravní značku a červeně blikající semafor? Liší se železniční přejezd od silniční křižovatky řízenou semafory? Pomůže dřevěná závora?

18.7.2019 v 20:29 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 361 | Diskuse

Dana Tenzler

Alkohol se nemusí jen pít - dá se s ním i hrát

Následující pokus na první pohled vypadá jako něco, na co přišel člověk pod přílišným vlivem alkoholu. Spálit peníze? Jak to, že bankovka neshoří? (délka blogu 10 min.)

18.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 350 | Diskuse

Libor Čermák

Čemu pomůže hromadné vniknutí do Oblasti 51?

V září 2019 se prý milion lidí chystá hromadně vniknout do tajuplné Oblasti 51. Jako aktivní záhadolog si ale nemyslím, že se jim zde podaří nalézt mimozemšťany. Ale myslím si, že k něčemu by to přeci jen mohlo být dobré.

18.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 771 |

Jan Veselý

Začalo to před padesáti lety a (ne)skončilo o tři roky později

16. července 1969 začala cesta k nepřekonatelnému milníku v historii lidstva. Šest úspěšných přistání na Měsíci zanechalo nesmazatelnou stopu v myslích lidí – i těch, kteří to vůbec nezažili.

16.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 279 | Diskuse

Dana Tenzler

Kronika jedné katastrofy - zákaz německé jaderné energetiky

O tom, jak se jedna z evropských zemí (Německo) vzdala nejmodernějšího a nejefektivnějšího zdroje energie a snaží se ho nahradit těžkopádnými, neefektivními zdroji. (délka blogu 10 min.)

15.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.36 | Přečteno: 7859 | Diskuse
Počet článků 557 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1012
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/

Najdete na iDNES.cz