Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Astronaut Walter Schirra a Sigma 7

3. října oslavuje NASA padesáté výročí třetího kosmického letu kosmické lodi typu Mercury. Po prvních dvou balistických "skocích do vesmíru" se na třetí orbitální kosmický let vydala kabina Mercury pojmenovaná Sigma 7.

W. Schirra s kosmickou lodí MercuryNASA

Let se uskutečnil v době, kdy se začínal připravovat projekt letu na Měsíc podle vyhlášení prezidenta Johna F. Kennedyho, který stanovil cíl do konce desetiletí dopravit Američana na Měsíc a bezpečně jej vrátit zpět na Zem. A v této době měli američtí astronauti na svém kontě jen dva orbitální lety a celkově nalétali jen několik málo hodin. Přitom let na Měsíc vyžaduje alespoň týden a musí být prověřena stovka systémů.

Za takové situace se 3. října 1962 vydal na svůj první kosmický let Walter Schirra (1923 - 2007). Jeho kosmická loď Mercury MA-8 Sigma 7 (sedmička podle počtu členů prvního týmu amerických astronautů) odstartovala z komplexu 14 na Cape Canaveral. Po perfektní činnosti nosné rakety Atlas se kabina ve výšce 160 km oddělila od horního stupně nosné rakety a astronaut zahájil kontrolu systémů lodi. Prvním úkolem bylo zorientovat kosmickou loď pomocí ručního řízení. Schirra později napsal, že všechno fungovalo správně a trysky reagovaly přesně na jeho pokyny. Schirra tak byl schopen provádět i velmi jemné úpravy, což je jeden z nejdůležitějších požadavků pro setkání, případně spojení, dvou umělých kosmických objektů. (Spojování lodí byl rozhodující požadavek pro dosažení Měsíce.) Další manévrování uskutečnil autopilot za dohledu astronauta, který tento režim označoval jako "šimpanz mód" (chimp mode).

Systémy lodi pracovaly správně, ale potíže se na začátku letu objevily u skafandru a letový ředitel Chris Kraft dokonce uvažoval o předčasném ukončení letu. Schirra použil ve skafandru vlastní úpravu chlazení, která spočívala v tom, že studená voda do chladicí soustavy vpouštěl velmi pomalu pomocí ručního ventilu. Proto astronaut vyzval řídicí středisko, aby s rozhodnutím o ukončení letu počkalo deset minut. Na konci prvního obletu Země se teplota začala snižovat, klesla na 32 °C a Schirra teplotu pojmenoval jako horko, ale ne nesnesitelné. Také hlavní lékař Chuck Berry doporučil pokračovat v letu a Schirrovi tuto zprávu předal Scott Carpenter.

Schirra tak mohl uskutečnit let v celé plánované délce devíti hodin. Při poletovém hodnocení Schirra řekl, že byl potěšen tím, že byl vyřešen problém díky přítomnosti člověka na palubě a obhájila se tak nutnost přítomnosti člověka v kosmu. Později dostal Schirra pamětní plaketu, na které se uvádělo, že pracovníci řídicího střediska zodpovídající za systém zabezpečení životních podmínek se potili více, než astronaut ve skafandru na prvním obletu Země; a na plaketě je vyobrazen ventil, kterým Schirra ovládal průtok vody ve skafandru.

Dalším pokusem, který Schirra na oběžné dráze zkoušel, byl psychomotorický test, při němž se astronaut se zavřenýma očima dotýkal vybraných tlačítek ovládacího panelu. Schirra pokusy komentoval tím, že v závěru pokusu se sice jeho úspěšnost zhoršila, ale Schirra hovořil o tom, že smysl pro směr a vzdálenost nebyla beztíží narušena.

Během letu se také projevila Schirrova prudká povaha. Na pátém obletu Země přelétal nad kontrolní stanicí v ekvádorském Quitu a byl vyzván, aby řekl několik slov lidem v Jižní Americe. Jako odpověď Schirra jen vyhrkl: "Buenos dias, you all" (Buenos dias všem). Po přistání dostal řadu telegramů, které mu vytýkaly příkrost. Schirrův výrok mírnil jeden americký diplomat v Ekvádoru, který řekl, že Schirra dokazoval svou oddanost lidu Latinské Ameriky tím, že jim popřál dobrý den.

Na šestém obletu Země v oblasti nad Afrikou začal sestupný manévr. Schirra nejprve pomocí ručního řízení orientoval loď v prostoru pomocí nebeských referenčních bodů a potom spustil autopilota, aby zkontroloval, zda pracuje správně. Brzdicí rakety byly zapáleny v automatickém režimu (ruční ovládání je jako rezerva - to zakusil Cooper v květnu 1963) a po průletu nejvyššími vrstvami atmosféry se kabina snesla do Pacifiku - "jako malý ptáček" komentoval sestup Schirra. Přistání proběhlo stejně dobře jako celý let a kabina dosedla jen čtyři kilometry od hlídkující letadlové lodi USS Kearsarge a během několika minut po dosednutí již byl k lodi připevněn bezpečnostní límec.

Vzhledem k minimální vzdálenosti byl Schirra i s kosmickou lodí vrtulníkem přenesen na palubu letadlové lodi a teprve zde vystoupil z kabiny. Krátce poté se Schirra podrobil poletové lékařské prohlídce a zde jej čekalo překvapení ve formě veliké nádoby na moč - podle sestry Dee O'Hara[ové] určené speciálně pro astronauty.

Autor: Jan Sedláček | středa 3.10.2012 6:00 | karma článku: 13,99 | přečteno: 760x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

V Ostravě se střetl motorkář s dvěma vozidly, zraněním na místě podlehl

28. dubna 2024  11:15,  aktualizováno  13:29

V Ostravě na ulici Rudná poblíž křižovatky s ulicí Vratimovskou se střetl motorkář s dvěma vozidly....

Budeme radikální. Pro zachování důchodového věku uděláme všechno, řekl Havlíček

28. dubna 2024  13:28

Hnutí ANO udělá vše pro to, aby se nezvyšoval důchodový věk, řekl v pořadu Za pět dvanáct Karel...

Malostranský zápisník: Ze tří žen zbyla ve vládě jedna, ale ta zase vydá za tři

28. dubna 2024

Premium Proč se opět nepovedla feminizace české vlády? Kdo je poslední vládní květinka, která když mluví,...

TOP 09 má na ministra pro vědu a výzkum čtyři kandidáty, řekl Válek. Představil strategii zdravotnictví

28. dubna 2024  12:58

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/