Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Astronaut nebo kosmonaut?

Několikrát jsem v diskuzích narazil na otázku, zda do kosmu létají kosmonauti nebo astronauti. Pokusím se zodpovědět tuto ošemetnou otázku tak, jak ji vidím já, přestože se pouštím na (pro mně) tenký led české mluvnice a konkrétně oblasti tvorby slov a jejich významu.

Američtí astronauti a sovětští kosmonautiCredit: NASA

Pro příznivce kosmonautiky (nebo astronautiky?) je tato věc většinou jednoznačně vyřešená - na východě létají kosmonauti, ještě východněji taikonauti (případně juhangjuani), a na západě jsou to astronauti. (Většina skutečných kosmonautických nadšenců ovšem tento "problém" nijak neřeší a pokud se hovoří např. o amerických kosmonautech nepovažují mluvčího za "nevzdělance" - pokud ovšem neplácá jiné nesmysly.) Ale i takový pohled "západním směrem" je rovněž zjednodušený a nebere v úvahu to, že cestovatelé do vesmíru jsou například ve francouštině nazýváni "spationauty" (zde se projevuje snaha o prosazení francouzských slov na úkor anglických) a rovněž němčina má pro vesmírné cestovatele své vlastní pojmenování. Němčina dokonce používá pro cestovatele do vesmíru dokonce několik názvů - vedle mezinárodních "astronaut" a "kosmonaut" jsou ještě používány termíny "Weltraumfahrer", "Weltraumflieger" i "Raumfahrer" nebo "Raumflieger"; objektivně je třeba uznat, že nejčastěji se ale setkáváme s prvními dvěma termíny. Také v Japonsku se vedle převažujícího anglického termínu "astronaut" používá japonský výraz "uchu hiko-shi". A v souvislosti se zahájením přípravy malajského kosmonauta(? - ke svému letu se připravoval v Rusku a cestoval v ruské kosmické lodi) jsme se dozvěděli, že v malajštině se kosmonaut označuje jako "angkasawan". Ale zpět do Evropy: zde převládají již několikrát zmíněné termíny "kosmonaut" (pro východ) a "astronaut" (pro západ), ale i zde najdeme neobvyklý výraz pro kosmonauta - "ürhajos" (čti ýrhájoš), samozřejmě v maďarštině (pro zajímavost: obdobně srozumitelná finština používá jen termín "astronautti"). A evropská organizace ESA, jíž je členem také Česká republika, používá pro své piloty označení "astronaut", i když se připravují v ruském středisku a létají v ruských kosmických lodích. V budoucnu by se tak mohlo stát, že český kosmonaut bude astronautem...

A jak se na otázku vyřčenou v titulku dívá čeština?
Nejprve pohled do výkladového slovníku, kde se dočteme, že výraz "astronaut" je "v anglosaské oblasti označení zavedené pro letce v kosmu, kosmonauta" a u výrazu "kosmonaut" se dočteme, že označuje "cestovatele do vesmíru". Z toho by vyplývalo, že obecnější název je kosmonaut. Kosmonaut je tedy každý člověk letící do kosmu, složenina "astronaut" by byla díky přesnému překladu příhodnější pro cestovatele ke hvězdám (řecké "astron" totiž znamená "hvězda"). Řecké slovo "kosmos" má význam "vesmír" a druhá část obou složenin vychází z řeckého slova "nautés" s významem "plavec" (případně latinských "nauta" nebo "navita" s obdobným významem). Slova "astronaut" a "kosmonaut" byla vytvořena podle vzoru řeckého názvu "argonaut", značící "plavec na lodi Argo", který se při hledání Zlatého rouna vydával do nových, neprobádaných končin (což koresponduje s činností v kosmu).
V češtině ovšem máme pro cestovatele ke hvězdám ještě jeden, i když zřídka používaný, ale ryze český výraz: "hvězdoplavec" (což mimochodem přesně odpovídá překladu slova "astronaut"), který byl vytvořen podobně jako pojmenování "mořeplavec" nebo "vzduchoplavec". Ovšem druhé dva uvedené výrazy jsou spíše knižními podobami se zřejmým dobovým vztahem k minulosti; častěji určitě slýcháme "námořník" nebo u druhého označení "letec" případně "pilot". Vztaženo k tomu se s výrazem "hvězdoplavec" setkáme jen ojediněle při literárním užití s historizujícím nádechem ("vzduchoplavec" je často používán pro označení cestovatele v balónu); do běžného projevu se tento výraz, díky čím dál zřetelnějsí snaze o "zmezinárodnění" a zjednodušení jazyka určitě neprosadí. V době prvního letu člověka do vesmíru se v rámci rozhlasových jazykových koutků dokonce diskutovalo o termínu "kosmoplavec", který by byl jako ryze česká náhrada používán místo výrazu "kosmonaut" (snaha připomínající národní buditele devatenáctého století se vůbec neprosadila - naštěstí).
Ale zpět k dvojici slov "kosmonaut" a "astronaut", jež jsou z pohledu českého jazyka synonymy, tedy různými slovy vyjadřující jeden obsahový význam. Ovšem mimojazykové okolnosti rozhodly, že výraz "kosmonaut" je nejčastěji vztahován na letce do vesmíru z východu (a to včetně čínských - v médiích se nejčastěji hovoří o čínských kosmonautech, nikoli astronautech, a čínské označení "taikonaut" se uvádí jako perlička, případně jako důkaz toho, že autor je zběhlý v dané problematice). Naopak termín "astronaut" je přiřazován "západním" pilotům (ale jak jsem uvedl dříve, existují zde v některých jazycích pro takového člověka i jiná pojmenování). Pokud ale budeme listovat starší českou literaturou zabývající se kosmonautikou, převládá v ní termín "kosmonaut" a výraz "astronaut" se objevuje jen zcela výjimečně; proto se zde běžně dočteme i o amerických kosmonautech. Obrat nastává v polovině osmdesátých let minulého století a v současnosti převládá uvedené dělení východ - západ s použitím tomu odpovídajících pojmenování.
Pro úplnost musím ještě dodat, že oficiální titul pro prvního (a bohužel i posledního) československého "hvězdoplavce" byl "letec kosmonaut ČSSR"; po ruském vzoru, kdy čestný titul "ljotčik-kosmonavt", doplněný příslušnou medailí, získávali automaticky všichni účastníci kosmických letů. (Pro doplnění malá perlička: celkem bylo v první várce vyrobeno 20 číslovaných kusů medailí "Letec kosmonaut ČSSR" - ale už nebylo komu je udělit.)

Jinak je tomu ovšem s názvy "kosmonautika" a "astronautika"; jen na okraj: zřejmě poprvé bylo anglické slovo "astronautics" v dnešním významu slova "kosmonautika" použito 8. března 1928 v redakčním článku amerického listu "New York Times". V Evropě se poprvé vážně debatovalo o termínu pro cestování vesmírem v prosinci 1927 ve Francii; byly navrhovány názvy "cosmonautique", "sidération" (česky "ohromující", což navrhoval R. Esnault-Pélterie) nebo "astronautique", jež byl nakonec přijat jako nejlepší. V ruštině od roku 1928 používal termín "astronautika" sovětský popularizátor vědy Jakov I. Perelman (známé jsou jeho popularizující stati "Astronautika - plavba mezi hvězdami", "Nejbližší perspektivy astronautiky" a další).
V dobách prvních kosmických experimentů a prvních pilotovaných kosmických letů, v padesátých a na počátku šedesátých let minulého století, převládal v českých odborných i populárních textech termín "astronautika". Viz např. rozhovor dr. Rudolfa Peška (tehdejšího viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace) zveřejněný pod titulkem "Astronautika v ČSSR" v časopisu "Věda a technika mládeži" (ročník 1961, číslo 21, str. 724). Zřejmě se vycházelo z toho, že název "astronautika" (jako souhrn vědních oborů zabývajících se otázkami souvisejícími s pronikáním člověka do vesmíru) bylo součástí oficiálních názvů některých institucí; např. Mezinárodní astronautická federace, Mezinárodní astronautická akademie, ale i bývalá astronautická komise ČSAV. Nemalým dílem k přijatému pojmenování přispěl i název "astronomie" - nauka o vesmíru jako celku, tedy nejen o hvězdých, jak by bylo možné vyvodit z názvu. Přestože název "astronautika" v označení mezinárodních institucí zůstal, převládá v současné době v českém prostředí pro souhrn všech aktivit spojených s cestami do vesmíru název "kosmonautika" - což je zřejmě i vyjádřením toho, že tento obor se zabývá nejen problematikou mezihvězdných výprav (což je skutečná "astronautika"), ale jeho zájmem jsou veškeré lety do vesmíru (a pochopitelně všechny s tím související aktivity). A ještě pohled do výkladového slovníku, který k oběma heslům astronautika i kosmonautika přiřazuje stejný význam: "aplikovaný vědeckotechnický obor, zabývající se problematikou letů do kosmického prostoru."
Závěr této úvahy tedy je, že teprve budoucnost ukáže, zda je potřebné z jazykového hlediska významově rozlišit termíny "astronaut" a "kosmonaut" anebo budou obě slova (jako synonyma) fungovat vedle sebe stejně jako dnes a budou moci být vzájemně víceméně zaměnitelná. Z hlediska jazyka českého je tedy každý současný americký astronaut také kosmonautem - tedy cestovatelem do vesmíru.

P.S., čili douška (když jsme u rozboru českých slov - nevzniklo snad z výrazu "do ouška"?): Laskavý čtenář promine, že jsem tuto svoji úvahu zařadil do rubriky "Věda a technika", ale byl jsem veden přesvědčením, že lingvistika (česky: jazykověda) patří také mezi vědní obory.

-----
Příště: Kosmické smetí; plánované zveřejnění: 12.9.2011.

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 8.9.2011 6:00 | karma článku: 20,92 | přečteno: 10263x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/