Francouzský raketový pionýr Robert Esnault-Pelterie

21. 11. 2011 5:52:35
Začátkem dvacátého století se otázkami kosmických letů zabýval také francouzský průmyslník a významný letecký konstruktér Robert Esnault-Pelterie, autor návrhu prvního jednoplošníku a průkopník francouzského letectví.

Esnault-Pelterie, celým jménem Robert Charles Albert Esnault-Pelterie, se narodil v Paříži 8. litopadu 1881 v rodině textilního průmyslníka. Esnault-Pelterie, obecně známý pod zkratkou REP, studoval na Sorbonně a absolvoval Faculté des Sciences.
Jeho první pokusy v oblasti letectví pocházejí z roku 1902, kdy se na plážích nedaleko Calais pokoušel létat na kluzácích (postavil kopii kluzáku bratří Wrightů z roku 1902), ale pokusy byly neúspěšné. Pelterie neměl kompletní dokumentaci a plně nepochopil systém řízení stroje. Úspěch mu přinesly až experimenty z roku 1906, když jeho kluzák 19. září uletěl 500 metrů (letoun ale nebyl opatřený vlastním motorem a pohon obstarávalo tažné lano). První motorový let tohoto stroje se uskutečnil 10. října 1907 a letoun pod označením Pelterie I (nebo REP I) doletěl do 100 metrů. Pohon zajišťoval sedmiválec chlazený vzduchem o výkonu 30 kW (motor byl vlastní konstrukce Pelteriho).

V následujícím roce zkouší REP jednoplošník s označením Pelterie II, který 8. června 1908 dosáhl rekordních výkonů: uletěl asi 1200 metrů a vystoupil do výšky 30 metrů (98 stop). Letoun naposledy letěl v srpnu 1909 u francouzského města Remeš (Reims), na první skutečné letecké soutěži světa. První leteckou soutěží byl na přelomu června a července 1909 "aviatický meeting" v Donai, jehož se ale zúčastnil jediný pilot - Louis Blériot. Pelterie se poté vzdává létání; při neúspěšném letu utrpěl vážné zranění, které zanechalo trvalé následky. Jeho veškerá činnost se proto později soustřeďuje na vývoj, konstrukci a výrobu letadel. V této době se on sám i jeho rodina, zejména otec, finančně podílí na výzkumech (bez patřičného výnosu).
Ještě před první světovou byl Pelterie autorem vynálezu řídicí páky - během války byl tento vynález uplatněn na mnoha typech strojů a Pelterie po válce díky vyhraným soudním sporům o autorská práva získává patřičné poplatky a stává se z něho bohatý člověk (to mu také dovolilo vrátit otci dříve investované peníze).

Kdy se Esnault-Pelterie začal zajímat o kosmické lety není zcela jasné, ale ví se, že už v roce 1908 dokončil svoji první práci o raketovém letu. Ovšem teprve za čtyři roky - 15.listopadu 1912 - práci prezentuje na zasedání Francouzské fyzikální společnosti. V této studii hovoří o teoretických podmínkách pro sestrojení raketového stroje pro cestování vesmírem. Součástí díla byl i výpočet energie potřebné k letu na Měsíc.
Ohromné množství potřebné energie ho přivedlo na myšlenku využít pro meziplanetární cestování atomovou energii. Podle jeho výpočtů by k letu na Měsíc dostačovalo 400 kg rádia.
Pelterie o meziplanetárních letech psal v roce 1930 v časopise L'Astronautique a v rozšířené verzi téhož článku z roku 1934 už zapracoval návrh jaderného pohonu rakety.

Za zmínku stojí také jeho vystoupení z 8. června 1927, kdy pro Francouzskou astronautickou společnost uváděl přednášku s názvem "L'exploration par fusées de la très haute atmosphère et la possibilité des voyages interplanétaires" (Raketový výzkum vysokých vrstev atmosféry a možnosti meziplanetárního cestování). Pelterie v přednášce hovořil o raketách jako jediném prostředku, který umožní lidem cesty do vesmíru. Přednášce byl přítomen Jean-Jacques Barre, který se později významnou měrou podílel na konstrukci francouzských raket, a který na základě této přednášky navázal úzkou spolupráci s Pelterim. Pelteriho přednáška byla vydána tiskem v březnu 1928, když byla otištěna v příloze Bulletin de la Société Astronomique de France.

Od roku 1929 začal Pelterie, společně s Barrem, prosazovat myšlenku konstrukce balistických raket pro vojenské účely. Svoje návrhy dokázal v roce 1930 prosadit na patřičných místech a francouzské ministerstvo války mu poskytlo finanční prostředky na vypracování podrobné studie.
Sám REP v té době experimentoval s kapalinovými raketovými motory - např. v roce 1931 předvedl motor pracující s benzínem a kapalným kyslíkem - ale jeho práce nedokázala ve Francii vzbudit větší zájem o raketové projekty. Není zřejmé jakým dílem k tomu přispěla nehoda z října 1931, při níž došlo k explozi zkoušeného raketového motoru pracujícího s kombinací benzínu a tetranitromethanu. Pelterie při tom přišel o čtyři prsty na levé ruce ([2] hovoří o třech prstech pravé ruky, jiné zdroje uvádějí, že zraněny byly čtyři prsty levé ruky a o jeden prst Pelterie přišel). Po nehodě byl další vývoj motoru, který vedl Barré, na tři roky přerušen a nebezpečný tetranitromethan byl nahrazen bezpečnějším kapalným kyslíkem.
Přestože francouzská armáda studii financovala, neprojevovala přílišný zájem o raketové projekty. Přesto v roce 1934 zadává Direction des Études et Fabrications d'Armement (Ředitelství pro studium a výrobu zbraní) Peltériemu zakázku na vývoj kapalinových i prachových raket a součástí zakázky byl také projekt prachového urychlovacího motoru pro letecké pumy. Pokusy s raketami a raketovými motory jsou tedy dále armádou financovány, ale výzkumy pokračují jen sporadicky a bez přesvědčivých výsledků. A tak je nakonec v roce 1939 zastavena veškerá finanční podpora raketových experimentů. A Esnault-Pelterie se později k raketovému výzkumu nikdy nevrátil.

Pokud hovoříme o osobě Roberta Esnauld-Pelteriho nelze vynechat jeho jedinečnou monografii L'Astronautique, která se stala základem pro řadu pozdějších prací na toto téma. Kniha, která poprvé vyšla v roce 1930 v Paříži (nakladatel A. Lahure), kriticky rozebrala všechny známé úvahy o letech do kosmického prostoru. Pelterie projekty objasňoval a kritizoval nejen z pohledu inženýrského, ale i z pohledu balistiky, chemie, nebeské mechaniky, astrofyziky a fyziologie. Druhé upravené a doplněné vydání vyšlo v roce 1935 nákladem Société des Ingénieurs Civils de France pod titulem L'Astronautique-Complément. Pleterie v této své monografii rovněž nastínil možnosti raketových aplikací, mezi nimi mj. využití raket při studiu polárních září a pro zkoumání horních vrstev atmosféry.

Robert Charles Albert Esnault-Pelterie zemřel v Ženevě krátce po vypuštění prvních umělých družic Země - 6. prosince 1957.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] J. Golovanov: Doroga na kosmodrom, Dětskaja litěratura, Moskva 1982
[2] K. Pacner: Kolumbové vesmíru, Mladá fronta, Praha 1976
[3] http://www.historyofinformation.com/index.php?id=2989
[4] http://www.nmspacemuseum.org/halloffame/detail.php?id=7

-----
Příště: Kosmické lety a sex; plánované zveřejnění: 24.11.2011.

Autor: Jan Sedláček | pondělí 21.11.2011 5:52 | karma článku: 9.17 | přečteno: 681x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 125 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 556 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1047
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...